Menú Cerrar
internette-sac-ekimi

İnternette saç ekimi için araştırma yapılırken nelere dikkat etmek gerekir?

Önemli bir ihtiyaç olan ve hatta bazılarımız için sanıldığından çok daha büyük bir problemin çözümü olan saç ekimi uygulaması, iyi bir araştırmanın sonucunda hayata geçirilmelidir. Ancak internet dünyası gün geçtikçe daha da büyük bir bilgi kirliliğine gark oluyor. Bu yüzden de araştırma yaparken bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Hem saç ekimi ile ilgili doğru bilgi edinmek gerekiyor, hem de neye inanıp neye inanmayacağımızı bilmemiz gerekiyor. Bunun yanı sıra saç ekimi operasyonun gerçekleştirileceği merkez ile uygulamayı yapacak olan hekim ve ekip çok önemlidir. Dolayısıyla tüm bunların seçiminde özenli davranmak gerek. Şimdi ise araştırma sürecinde size ışık tutacak bazı öneriler ile karşınızdayız. Neye dikkat edip etmeyeceğinizi bilmiyorsanız, internette saç ekimi için araştırma yaparken nelere dikkat etmek gerekir diye soruyorsanız, hiç zaman kaybetmeyin ve okumaya devam edin.

Araştırma yaparken dikkat edilecekler

  1. Biliyoruz ki saç ekiminde en sık kullanılan ve en başarılı sonuçları veren teknik FUE tekniğidir. Bu durumu ifade etmek bu kadar kolayken, son zamanlarda bazılarının pazarlama stratejileri FUE tekniğine yeni isimler kazandırdı. Bazen FUE plus ya da ultraplus FUE gibi isimler ile karşılaşıyoruz, bazen ise 2M FUE ya da 3M, 5M gibi farklı sıfatların kullanıldığını görüyoruz. Oysa hepsi aslında aynı şeyi ifade ediyor ve bu tanımların hiç biri dünya genelinde kullanılmıyor. Sadece kafa karışıklığı yaratan bu tanımlamalara inanmayın.
  2. Bazı adreslerde ise saç ekimi ile ilgili şöyle iddialı söylemlere rastlıyoruz; “bir günde tam 12.500 saç kökü naklediyoruz!” Kesinlikle itibar etmemeniz gerekenlerden biri de budur. Çünkü doğru bir şekilde yapılan saç kökü naklinde bir günde bu kadar çok saç kökünün nakledilmesi mümkün değildir. Bunu ilgili merkez ile de görüşüp bilgi alabilir bir yanlışlık olup olmadığını teyit ettirebilirsiniz. Ancak mantık çerçevesinde görünmüyor.
  3. Saç ekimini kimin gerçekleştireceği de ayrı bir olay. Saç ekimi işlemini, saç ekim uzmanlarının yapacağı yönünde sloganlar gözümüze çarpıyor. Araştırmanızın öncesinde bilmelisiniz ki Türkiye’de böyle bir uzmanlık alanı yok. Böyle bir uzman da yok. Saç ekimi işlemini hemşireler ve sağlık memurları yapmaktadır.
  4. Saç ekimi ile ilgili araştırma yaparken dikkat etmeniz gerekenlerden biri de “Türkiye’de ilk defa uygulanan FUE tekniği..” şeklindeki iddialı söylemlerdir. Çünkü bildiğiniz gibi gerçekliği olmayan bu tür ifadeler, tamamen yalan üzerine kurulu.
  5. İnternet dünyasının bilgi kirliliği öyle büyük boyutta ki, gerçek bilgiye ulaşmak da oldukça zor. Saç ekimine ilişkin karşılaşabileceklerinizden biri de tecrübe ile ilgili… “FUE tekniğinde 10 yıllık tecrübe” ve benzeri bir ifade ile karşılaşırsanız hemen oradan uzaklaşın. Çünkü henüz 4 yıldır uygulanan bu tekniği 10 yıldır uyguladığını iddia eden kurum ve kişilere güvenemezsiniz.
  6. Sık karşılaşılan yalanlardan biri ise 0.3 mm’lik aletler ile kıl köklerini aldığını iddia etmeleridir. Kıl köklerinin 0.5 mm olduğu düşünülecek olursa, bu söylem de oldukça ilginç kalıyor. Ya bilgisizlik ya tecrübesizlik ya da anlamsız bir şekilde daha iyi görünme amacı ile bu tür yalanlara başvurulur ve bu yalan da yine anlam veremediklerimizden bir tanesi.
  7. Bazı kurum ya da kişilerin ise motorlu FUE aleti kullanan ilk olduğunu ya da bu yöntem ile en başarılı sonuçları elde ettiğini iddia etmesi bizi şaşkına çeviriyor. Çünkü motorlu FUE aleti ile saç ekimi gerçekleştirmek, motorla resim yapmak gibi bir şeydir. Kişiye özel, en iyi ve en doğal sonucu bu şekilde alamazsınız. El hassasiyeti en önemli unsurdur saç ekiminde. Bu yüzden de uzmanlık ve tecrübe gerekir. Son teknoloji ürünüymüş gibi gösterilen motorlu uygulamalar sanıldığı gibi en iyi sonucu vermiyor.
  8. İnternette yapacağınız araştırmalarda ya da bireysel olarak kişiler ya da kurumlara başvurarak yapacağınız araştırmalarda, sizin durumunuzda FUE tekniğinin uygulanamayacağını sadece şerit yöntemi ile ekim yapılabileceğini söylerlerse hemen oradan uzaklaşın. Evet, şaka yapmıyoruz, uzaklaşmanızda fayda var. Çünkü şerit yönteminin uygulanabildiği herkeste aynı zamanda FUE tekniği de uygulanabilir. Hatta belki şerit yöntemi uygun olmayabilir ama FUE tekniği herkese uygun bir yöntemdir.
  9. Bazen ise vücuttan alınan kıl kökleri saçlı deriye nakledildiğinde, ekildiği yerdeki kadar uzayacağı iddia ediliyor. Hayır, işin doğrusu şöyle; kıl kökü genetik kodundaki neyse ona göre uzar. Hatta vücudun diğer bölgelerinde kıyafet sürtünme travması ile karşı karşıya kalırken, saçlı deride bu söz konusu olmayacağı için daha da fazla uzayabilir. Bu da bilinmesi gerekenlerden biridir.
  10. Eğer internet üzerinden araştırma yapıyorsanız, ziyaret ettiğiniz sitelerdeki görsellere daha dikkatli bakmalısınız. Genellikle aynı görseller dolaşır bu tür sitelerde ve siz de ilgili klinik ya da hekime ne kadar güvenebileceğinizi bu şekilde anlarsınız. Siz objektif olarak, gerçek ve kendi fotoğraflarını gösteren adresleri tercih etmelisiniz. Diğerleri için ise zaman dahi kaybetmemelisiniz.

Görüyorsunuz ki, saç ekimi konusunda bizi hataya düşürecek çok fazla unsur var. Bu araştırma sürecinde hem klinikler ile görüşürken, hem hekimler ile görüşürken, hem de internet üzerinden araştırma yaparken dikkatli olmalı, duyduklarınıza ya da okuduklarınıza eleştirel bir gözle bakmalısınız. Çünkü saç ekimi konusu ciddiye alınması gereken hassas bir konu. İstenmeyen sonuçlar ile karşılaşmanız halinde, hayatınız sandığınızdan çok daha fazla etkilenecektir ve eminiz ki hiçbirimiz bunu yaşamak istemeyiz. İşte bu yüzden saç ekimi konusunda tamamen eleştirel olun ve acele etmeyin. Kliniklerin başarılı işlerini inceleyebilir, görüştüğünüz yetkiliye merak ettiğiniz her şeyi sorabilirsiniz. Ta ki aklınızda soru işareti kalmayana ve içiniz rahat edene kadar. Çünkü sonraki pişmanlık çok daha acı ve can sıkıcı olacaktır. Saç ekimi gibi sosyal yaşamı ilgilendiren bir konuda araştırma yapmamak mümkün değil. Bunun için ister internetten faydalanın, ister klinikleri ziyaret edip doğrudan bilgi alın, isterseniz de çevrenizdekilere danışın. Her hâlükârda duyduğunu bilgilere karşı tereddütle yaklaşmalı, doğruluğundan emin olmalısınız.

Saç ekimi yaptırmak, hayatınız için ne kadar önemli tahmin edebiliyoruz. Bazılarının sosyal yaşamını sekteye uğratan, bazılarının ikili ilişkilerine zarar veren ve bazılarının ise iş yaşamını olumsuz etkileyen saç dökülmesi ve kelleşme sorunları, saç ekimi ile ortadan kalkabilirken, siz de zaman kaybetmeden bu uygulamaya başvurmalısınız. En iyi sonuçlar için ise geniş çaplı bir araştırma yapmanızda fayda var. Araştırmanın gerekliliği, konunun ciddiyeti ile karşılaştırılarak görülebilir. Saç ektirmek için zaman kaybetmeyin, acele edin ve hayatınızdan çalmayın ama saç ekimi araştırmanızı da aceleye getirmeyin. Saç ektirmek hayatınızın en doğru kararı olabilir ve bunun için doğru zaman, en erken zamandır. Sosyal yaşamınızı düzene sokmak, daha fazla özgüven kazanmak ve özel ilişkilerinizde de başarı yakalamak için doğru seçim saç ekimidir. Güzel bir geleceği kendi elleriniz ile inşa edebilir, saçlarınızın tam da istediğiniz gibi olmasını sağlayabilirsiniz. Yeni saçlarınız ile hayatınızın daha güzel ve daha keyifli olacağına eminiz. Siz de hazırsanız, kendi küçük araştırmanızı yapın ve saç ekimi için harekete geçin.

Share This

Copy Link to Clipboard

Copy