Menú Cerrar

Saç Ekimi Sonrası Saç ve Vücut Bakımı Nasıl Olmalı?

Saç ekimi operasyonu, öyle çok yönüyle merak ediliyor ki? Çünkü bugüne dek saç dökülmesi problemleri ve de kelleşme çözümü olmayan birer sorun olarak değerlendiriliyordu. Oysa bugün saç dökülmesi de kelleşme de saç ekimi sayesinde ortadan kaldırılabilir. Peki, saç ekimi operasyonu sonrası süreç nasıl olacak? Hatta daha da merak edilen bir konuya odaklanalım, saç ekimi sonrası saç ve vücut bakımı nasıl olmalı? Bu soruların cevabını öğreneceğimiz bu yazıda, saç ekimi yatırmak isteyenlere yol göstermiş olalım. Operasyon sonrasında nelere dikkat etmek gerekiyor ve ne kadar süre ile bunlara özen gösterilecek hep birlikte öğreneceğiz.

  • Saç ekimi operasyonuna girdiniz, saç ekimi yapıldı ve artık iyileşme sürecine giriyorsunuz. İlk olarak neler bekliyor sizi? İlk bakım önerileri, dokunmama odaklı… Yani şöyle; saç ekimi yapılan bölgeye kesinlikle dokunmamanız gerekiyor. Dolayısıyla bir bakım da yapmanıza gerek yok. Sadece bu bölgeyi korumaya odaklanmalısınız. Saç ekimi yapılan bölgenin üzerine yatmamalı, kesinlikle dokunmamalı ve hatta giysilerinizi bile fermuarlı, düğmeli seçmelisiniz. Yani önü açılan giysiler tercih edin ki, giyip çıkarırken ekilen saçlar zarar görmesin.
  • Asıl bakım süreci ise saç ekimi operasyonunden 2 – 3 gün sonra başlıyor. 2 – 3 gün sonra ilk saç yıkama işlemi gerçekleştirilecektir. Ancak bunu siz yapmayacaksınız, doktorunuz ya da sağlık ekibi gerçekleştirecek. Özel şampuanlar ve losyonlar kullanılarak son derece hassas dokunuşlar ile ilk saç yıkama işlemi gerçekleştirilecektir. Yıkama sonrasında ise kesinlikle havlu kullanılmayacak, sadece saç kurutma makinesi ile kurulama sağlanacaktır. Havlu konusu uzun süre dikkat etmeniz gereken bakım önerilerinden biri. Çünkü saç köklerini çekiştirmenize sebep olabilir ve bu hiç de istediğimiz bir durum değil.
  • Kuaföre gitmek için saç bakımı için ise 15 gün beklemeniz gerek. Aslında saç bakımı demek de tam olarak doğru değil, çünkü sadece makas ile hafifçe kestirebilirsiniz saçlarınızı o kadar. Bunun dışında saçlarınıza herhangi bir işlem yaptırmanız önerilmez. Isıl işlemler ya da kazıtma gibi işlemler, olumsuz sonuçlara sebep olacaktır.
  • İlk saç yıkamanın ardından, kendi saç bakımınıza kendiniz devam edeceksiniz ve bu süreçte sadece size verilen özel şampuan ve losyonu kullanabilirsiniz. Bunun dışındaki her ürün yeni ekilen saçlar için risk oluşturabilir ve dökülmelerine sebep olabilir.
  • Saç ekimi sonrasında belli dönemlerde kaşınma hissi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu kaşınma için yapacağınız bakım ise doktorunuzun vermiş olduğu özel spreyi uygulamaktan ibaret. Bunun dışında bir yolu denememeli, bir arayış içerisine de girmemelisiniz. Ayrıca uyaralım, başkalarının önerilerini denemeye dahi kalkmayın, kulaktan dolma bilgilere prim vermeyin, sadece doktorunuzun söylediklerini uygulayın. Olumsuz sonuçların önüne geçmek için bunu yapmanız yeterli.
  • Saç ektiren birinin 6 ay boyunca son derece dikkatli yaşaması gerekiyor. Bakımını da buna göre yapması şart. Havuz ve denize girmeniz bu süreçte uygun olmayacaktır ve özellikle havuzlarda kullanılan temizlik ürünleri son derece zararlı olabilir. Havuz ve denizden uzak kalacağınız için güneşe karşı özel ürünler kullanmanıza da gerek kalmayacaktır.
  • Kişisel bakımına önem veren kişiler için bu süreçte bakım adına pek çok uygulamayı askıya almak zor olabilir. Belli alışkanlıklara sahip olabilirsiniz. Ancak klasik bakım uygulamalarınızı bu süreçte bir kenara bırakmalı, doktorunuzun verdiği ürünler ile bakım yaparak yetinmelisiniz. Saç bakımının bir parçası olan maşa ve düzleştirici gibi ürünlerin kullanımı ya da fön gibi ısıl işlemler uzak durmanız gerekenlerdendir.
  • Duşta ise saçlarınızı çok sıcak duya maruz bırakmamalı, yüksek basınçlı sudan da uzak tutmalısınız. Bunlar saç bakımınız için uygun olmayacak davranışlardır. Hassas ve hafif hareketler ile saçlarınızı yıkayarak duşunuzu tamamlayabilirsiniz.
  • Hamam ve saunanın bu süreçte uygun olmama sebebi ise saçlı derinin terleme ile birlikte olumsuz etkilenecek olmasıdır. Bu yüzden saç bakımı adına bu tür hareketlerde bulunmamalı, vücudunuz için ise bir süre hamam ve sauna keyfini ertelemelisiniz.
  • Son olarak ise saç ekimi yaptıran kişiler için iyi bir saç bakımı önerisinde bulunabiliriz. Aslında görüyorsunuz ki, bu süreçte saç bakımı uygulaması olarak çok bir şey yapmak gerekmiyor. Aksine bakımınıza bir süre ara vermeniz dahi gerekiyor diyebiliriz. Belli ürünler ile hassas bir yıkama şeklinde saç bakımı gerçekleştiriliyor. Ancak saç bakımı olarak önerilen bir uygulama olarak saç mezoterapisi, saç ekimi yaptıranlar için de uygun olabilir. Pek çok doktorun da önerisi olan uygulama, saç köklerinin güçlenmesi için saç ekimi öncesinde de saç ekimi sonrasında da tercih edilebiliyor. Yeni saçlarınızın iyileşme ve kuvvetlenme sürecine destek olmak için siz de saç mezoterapisi yaptırabilirsiniz. Doktorunuz ile görüşerek bunu planlayabilir, operasyondan belli bir süre sonra uygulamayı yaptırabilirsiniz. Bu işlem saç bakımı adına yaptırabileceğiniz en iyi seçimlerden biri olacaktır şüphesiz.

Günümüzde saçlar bir aksesuar, olmazsa olmaz bir unsur ve de görünüşümüzün tamamlayıcısıdır. Hem tarzımızı yansıtır, hem kişiliğimizi… Aynı zamanda da sosyal yaşamdaki varlığımızı pekiştiren bir unsurdur saçlarımız. Bu yüzden saç dökülmesi yaşamaya başladığımızda tedirginlik hissederiz. Saç dökülmesi yoğunlaştığında ancak saçların ne kadar önemli bir parçamız olduğunu fark ediyoruz. Neyse ki çok da korkulacak bir durum söz konusu değil. Saç dökülmesine bir çözüm olarak saç ekimi gerçekleştirilebiliyor ve doğal saçlara kavuşmak mümkün oluyor. Kolay bir uygulama olarak değerlendirilen saç ekimi operasyonu ile saç dökülmesinin ya da seyrelmesinin yaşandığı bölgeye yeni kıl kökleri yerleştirilebiliyor. Bu da size yeni ve doğal görünen saçlar kazandırılması demek. Operasyon sonrasında ise bir iyileşme süreci var. Bir de dikkatli yaşamanız gereken, saçlarınıza özen göstermeniz gereken bir süreç var. Saç bakımı da işte bu yüzden önem taşıyor. Saç ekimi sonrasında saç ve vücut bakımı ekstra önem kazanıyor. Yapılan saç ekimi işleminin istenen başarıyı yakalayabilmesi için bu bakım şart. Yeni saçlarınızı hem çeşitli kimyasallardan korumalısınız, hem güneşten, hem çeşitli ısıl işlemler ve etkilerden, hem de en önemlisi olan darbelerden korumalısınız. Tüm bunlar sizin daha sağlıklı ve güzel saçlara sahip olmanızı sağlayacak unsurlardır. Saç ekimi sonrası saç bakımı işte bu sebeple bu kadar özenle üzerinde durulan bir konu.

Saç ekimi yaptırmak için ise doğru adrestesiniz. Zaman kaybetmeden, daha fazla gününüzü saç problemi ile geçirmeden siz de profesyonellere başvurabilirsiniz. Kolayca iletişime geçebilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. Saç ekimi yaptırmaya karar vermeniz ve mevcut saç dökülmesi durumunuza göre detaylı bilgi almanızın ardından hızla operasyon aşamasına geçilecek ve saç ekimi gerçekleştirilecektir. Yani en kısa sürede saç ekimi yaptırabilir ve yeni saçlarınızın heyecanını tadabilirsiniz. İyileşme sürecine geçip, yeni saçlarınızın uzamasını büyük bir heyecanla bekleyebilirsiniz. Eskisi gibi güzel ve doğal saçlara sahip olmak, sizi daha özgüvenli kılacak, daha mutlu ve daha huzurlu hale getirecektir. Saçlar gerçekten de bunu başarabilir mi diye soruyorsanız, büyük bir çoğunluğun bu durumu yaşadığını belirtmek isteriz.

Share This

Copy Link to Clipboard

Copy